W maju tego roku została ogłoszona koncepcja utworzenia szlaku żeglownego łączącego jeziora Pojezierza Drawskiego. Planowany szlak miałby umożliwiać żeglugę od jeziora Drawskiego do jeziora Pile. O tym dlaczego ta inwestycja to zły pomysł wypowiada się prof. Czerniawski, Dyrektor Instytutu Biologii US.
Informacja o powołaniu Pana Profesora Roberta Czerniawskiego do Zespołu ds. Zarybiania przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się 12.08.2021 w Kurierze Szczecińskim. Panu Profesorowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a Państwa zachęcamy do zapoznania się z artykułem
Pan prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski wypowiedział się w programie Wydarzenia na kanale Polsat News na temat ekologicznych rozwiązań stosowanych w miastach. Pan Profesor opowiadał o tym jak istotna nie tylko dla oczyszczania powietrza ale także retencjonowania wody jest budowa zielonego wieżowca w Szczecinie.
Z nadejściem wiosny w prasie pojawiają się artykuły o migracji ptaków, między innymi bocianów. Nasz pracownik, Pan dr Zbigniew Kwieciński jest koordynatorem badań prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
O migracji bocianów można przeczytać tutaj:
Pan prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski udzielił Radiu Koszalin wywiadu na temat stanu wód w Województwie Zachodniopomorskim i Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Monitoringu Środowiska PotamON.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, na podstawie długoletniego monitoringu gniazd udowodnili, że orliki grubodziobe, żyjące głównie w lasach Doliny Biebrzy, budują gniazda będące małymi ekosystemami, w których można spotkać nawet 70 gatunków zwierząt.
W pracach badawczych brali udział pracownicy Instytutu Biologii US: dr hab. Łukasz Jankowiak, prof. US oraz dr Michał Polakowski.
W Przeglądzie Uniwersyteckim (# 1-3, 2020) został opublikowany wywiad z prof. dr hab. inż. Robertem Czerniawskim. W artykule poruszono kwestie stanu biologicznego i ochrony wód płynących w kontekście zmian hydrologicznych, związanych głównie z działalnością antropogeniczną.
Wyniki badań na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz na kleszcze opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie „Ticks and Tick-borne Diseases” (ScienceDirect). Publikacja powstała dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Szafarika, Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Weterynaryjnego (Słowacja). Jednym z autorów jest dr hab. Łukasz Jankowiak z Instytutu Biologii US.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rozmową, która odbyła się w związku z Nocą Biologów w 2020 roku: nagranie