Przegrody poprzeczne rzek - artykuł prof. Czerniawskiego w Nauce dla przyrody

Zachęcamy się do zapoznania się z artykułem Pana prof. Roberta Czerniawskiego dotyczącym przegród poprzecznych rzek. Artykuł dostępny tutaj

Pracownicy Instytutu Biologii o katastrofie na Odrze

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadami udzielonymi przez Pana prof. Roberta Czerniawskiego dotyczącymi obecnej sytuacji na Odrze.

Wywiad dla Polsatu

Wywiad w Faktach po Faktach (TVN24)

Artykuł oraz materiał video TVN24

Radio Szczecin

Wywiad dla Wprost (dostęp płatny)

Wywiad dla Gazety Wyborczej (dostęp płatny)

Kolejny wywiad dla Gazety Wyborczej (dostęp płatny)

Warto zapoznać się również z artykułem dr Łukasza Sługockiego, adiunkta w Katedrze Hydrobiologii dla Rzeczpospolitej:

Biolog dr Łukasz Sługocki: Katastrofy na Odrze mogliśmy się spodziewać

Radio Szczecin objęło patronat medialny nad kolekcją "Herbarium Stetinense".

Prof. Czerniawski dla Wyborczej o koncepcji utworzenia szlaku żeglownego łączącego jeziora Pojezierza Drawskiego

W maju tego roku została ogłoszona koncepcja utworzenia szlaku żeglownego łączącego jeziora Pojezierza Drawskiego. Planowany szlak miałby umożliwiać żeglugę od jeziora Drawskiego do jeziora Pile. O tym dlaczego ta inwestycja to zły pomysł wypowiada się prof. Czerniawski, Dyrektor Instytutu Biologii US.

 

Kurier Szczeciński o powołaniu prof. Czerniawskiego do prac w ministerialnym Zespole ds. Zarybiania

Informacja o powołaniu Pana Profesora Roberta Czerniawskiego do Zespołu ds. Zarybiania przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się 12.08.2021 w Kurierze Szczecińskim. Panu Profesorowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a Państwa zachęcamy do zapoznania się z artykułem

Ekologiczne rozwiązania miejskie – prof. Czerniawski dla Polsat News

Pan prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski wypowiedział się w programie Wydarzenia na kanale Polsat News na temat ekologicznych rozwiązań stosowanych w miastach. Pan Profesor opowiadał o tym jak istotna nie tylko dla oczyszczania powietrza ale także retencjonowania wody jest budowa zielonego wieżowca w Szczecinie.

Migracja bocianów – dr Zbigniew Kwieciński

Z nadejściem wiosny w prasie pojawiają się artykuły o migracji ptaków, między innymi bocianów. Nasz pracownik, Pan dr Zbigniew Kwieciński jest koordynatorem badań prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

O migracji bocianów można przeczytać tutaj:

Kopalnia wiedzy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 

Ceny rolnicze

Wypowiedź prof. Czerniawskiego dla Radia Koszalin

Pan prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski udzielił Radiu Koszalin wywiadu na temat stanu wód w Województwie Zachodniopomorskim i Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Monitoringu Środowiska PotamON.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem

Orliki grubodziobe, żyjące głównie w lasach Doliny Biebrzy, budują gniazda będące małymi ekosystemami

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, na podstawie długoletniego monitoringu gniazd udowodnili, że orliki grubodziobe, żyjące głównie w lasach Doliny Biebrzy, budują gniazda będące małymi ekosystemami, w których można spotkać nawet 70 gatunków zwierząt.

W pracach badawczych brali udział pracownicy Instytutu Biologii US: dr hab. Łukasz Jankowiak, prof. US oraz dr Michał Polakowski.

Więcej informacji

Stan biologiczny i ochrona wód płynących – prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski

W Przeglądzie Uniwersyteckim (# 1-3, 2020) został opublikowany wywiad z prof. dr hab. inż. Robertem Czerniawskim. W artykule poruszono kwestie stanu biologicznego i ochrony wód płynących w kontekście zmian hydrologicznych, związanych głównie z działalnością antropogeniczną.

Dostęp do artykułu

Wyniki badań na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz na kleszcze

Wyniki badań na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz na kleszcze opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie „Ticks and Tick-borne Diseases” (ScienceDirect). Publikacja powstała dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Szafarika, Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Weterynaryjnego (Słowacja). Jednym z autorów jest dr hab. Łukasz Jankowiak z Instytutu Biologii US.

Więcej informacji 

Noc Biologów 2020. Rozmowa z prof. Robertem Czerniawskim

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rozmową, która odbyła się w związku z Nocą Biologów w 2020 roku: nagranie