Radio Szczecin objęło patronat medialny nad kolekcją "Herbarium Stetinense".

Prof. Czerniawski dla Wyborczej o koncepcji utworzenia szlaku żeglownego łączącego jeziora Pojezierza Drawskiego

W maju tego roku została ogłoszona koncepcja utworzenia szlaku żeglownego łączącego jeziora Pojezierza Drawskiego. Planowany szlak miałby umożliwiać żeglugę od jeziora Drawskiego do jeziora Pile. O tym dlaczego ta inwestycja to zły pomysł wypowiada się prof. Czerniawski, Dyrektor Instytutu Biologii US.

 

Kurier Szczeciński o powołaniu prof. Czerniawskiego do prac w ministerialnym Zespole ds. Zarybiania

Informacja o powołaniu Pana Profesora Roberta Czerniawskiego do Zespołu ds. Zarybiania przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się 12.08.2021 w Kurierze Szczecińskim. Panu Profesorowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a Państwa zachęcamy do zapoznania się z artykułem

Ekologiczne rozwiązania miejskie – prof. Czerniawski dla Polsat News

Pan prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski wypowiedział się w programie Wydarzenia na kanale Polsat News na temat ekologicznych rozwiązań stosowanych w miastach. Pan Profesor opowiadał o tym jak istotna nie tylko dla oczyszczania powietrza ale także retencjonowania wody jest budowa zielonego wieżowca w Szczecinie.

Migracja bocianów – dr Zbigniew Kwieciński

Z nadejściem wiosny w prasie pojawiają się artykuły o migracji ptaków, między innymi bocianów. Nasz pracownik, Pan dr Zbigniew Kwieciński jest koordynatorem badań prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

O migracji bocianów można przeczytać tutaj:

Kopalnia wiedzy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 

Ceny rolnicze

Wypowiedź prof. Czerniawskiego dla Radia Koszalin

Pan prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski udzielił Radiu Koszalin wywiadu na temat stanu wód w Województwie Zachodniopomorskim i Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Monitoringu Środowiska PotamON.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem

Orliki grubodziobe, żyjące głównie w lasach Doliny Biebrzy, budują gniazda będące małymi ekosystemami

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, na podstawie długoletniego monitoringu gniazd udowodnili, że orliki grubodziobe, żyjące głównie w lasach Doliny Biebrzy, budują gniazda będące małymi ekosystemami, w których można spotkać nawet 70 gatunków zwierząt.

W pracach badawczych brali udział pracownicy Instytutu Biologii US: dr hab. Łukasz Jankowiak, prof. US oraz dr Michał Polakowski.

Więcej informacji

Stan biologiczny i ochrona wód płynących – prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski

W Przeglądzie Uniwersyteckim (# 1-3, 2020) został opublikowany wywiad z prof. dr hab. inż. Robertem Czerniawskim. W artykule poruszono kwestie stanu biologicznego i ochrony wód płynących w kontekście zmian hydrologicznych, związanych głównie z działalnością antropogeniczną.

Dostęp do artykułu

Wyniki badań na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz na kleszcze

Wyniki badań na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz na kleszcze opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie „Ticks and Tick-borne Diseases” (ScienceDirect). Publikacja powstała dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Szafarika, Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Weterynaryjnego (Słowacja). Jednym z autorów jest dr hab. Łukasz Jankowiak z Instytutu Biologii US.

Więcej informacji 

Noc Biologów 2020. Rozmowa z prof. Robertem Czerniawskim

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rozmową, która odbyła się w związku z Nocą Biologów w 2020 roku: nagranie