Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, na podstawie długoletniego monitoringu gniazd udowodnili, że orliki grubodziobe, żyjące głównie w lasach Doliny Biebrzy, budują gniazda będące małymi ekosystemami, w których można spotkać nawet 70 gatunków zwierząt.

Jak tłumaczy dr hab. Grzegorz Maciorowski, prof. UPP, w wywiadzie udzielonym dla portalu Nauka w Polsce PAP, „orzeł broni swojego terytorium, a dzięki temu inne drapieżniki nie atakują mniejszych ptaków (obecnych w bliskim sąsiedztwie – PAP). One same się go nie boją, bo wylatuje polować na otwartych przestrzeniach, zamieszkiwanych przez gryzonie lub płazy, które przynosi do gniazda. Nie poluje na sikorki, mysikróliki, ani nawet na wiewiórki”. Dowodem jest m.in. zaprezentowane w artykule zdjęcie samicy orlika, siedzącej w gnieździe. W tym samym czasie po gnieździe skacze pierwiosnek, który szuka owadów wśród rozkładających się gałązek i liści.

W pracach badawczych brali udział pracownicy Instytutu Biologii US: dr hab. Łukasz Jankowiak, prof. US oraz dr Michał Polakowski.

Doniesienia prasowe: Nauka w Polsce PAP

Artykuł naukowy: czasopismo Ecology, Ecological Society of America, https://doi.org/10.1002/ecy.3220