dr hab. Maria Suska, prof. US
(1950 – 2016)

Pani Profesor Maria Suska urodziła się w Człuchowie. Wyższe studia ukończyła na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskując w 1974 roku dyplom magistra biologii. W 1986 r. uzyskała stopień doktora nauk przyrodniczych na Wydziale Biologiczno-Geograficznym WSP w Krakowie, a w 2004 roku po stopień doktora habilitowanego w zakresie biologii–fizjologii zwierząt na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Po studiach przeprowadziła się do Szczecina, gdzie pracowała najpierw jako nauczyciel biologii, potem, od 1975 roku, w Laboratorium Klinicznym 109. Wojskowego Szpitala Rejonowego w charakterze asystenta laboratoryjnego. W 1977 roku rozpoczęła pracę naukowo-dydaktyczną na Wydziale Wychowania Fizycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. W 1985 roku przeniosła się do Katedry Biochemii i Fizjologii Zwierząt kierowanej przez profesor Alinę J. Hłyńczak na nowo powołanym Wydziale Biologii i Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. Po habilitacji, w 2005 roku przejęła obowiązki kierownika Zakładu Fizjologii Człowieka, a po przejściu na emeryturę pani prof. Marii Brzezińskiej została kierownikiem Katedry Fizjologii. Pani prof. Maria Suska zmarła 4 października 2016 roku.

Pani prof. Maria Suska opublikowała łącznie 107 prac, w tym 46 badawczych i przeglądowych. W liczbie oryginalnych prac naukowych, które ukazały się po Jej doktoracie, na 34 prace 24 (ok.70%) stanowiły te były wykonane u zwierząt różnych gatunków (ssaki, ryby i ptaki).

Specjalizowała się w zakresie biochemii i fizjologii wysiłku fizycznego. W badaniach nad zmianą metabolizmu energetycznego erytrocytów u koni rasy wielkopolskiej wykazała, że wraz z wiekiem istotnie obniża się stężenie nukleotydów adeninowych (ATP, ADP, AMP), co skutkuje istotnym spadkiem puli tych nukleotydów przy jednoczesnym wzroście ładunku energetycznego adenylanów (AEC). Uzyskała także istotne wskaźniki wzrostu 2,3 BPG, metabolitu obniżającego powinowactwo hemoglobiny do tlenu. W dalszych badaniach, także u koni wielkopolskich dr hab. Maria K. Suska wykazała też ewidentną zależność pomiędzy stężeniem nukleotydów adeninowych i aktywnością Na+,K+-ATP-azy w erytrocytach koni różnych ras i płci. Wyniki te mają znaczące przesłanie dla praktyki hodowlanej konia wierzchowego. Bardzo interesujące rezultaty badań osiągnęła M. K. Suska w zakresie funkcjonowania układu antyoksydacyjnego u młodych koni rasy kłusak amerykański podczas czteromiesięcznego programu treningowego. Stwierdziła i udokumentowała wynikami u kłusaków amerykańskich, że przedłużony (do 6 m-cy) czas treningu o umiarkowanej intensywności doskonali ich rozwój, poprawia wytrzymałość i indukuje adaptację metaboliczną, zwłaszcza w zakresie przemian lipidowych (wzrost aktywności enzymów tej przemiany). Badania o podobnym ukierunkowaniu wykonywała też dr hab. Maria Suska u ryb, koni, bydła i kóz, a także u ludzi.