dr hab. Zbigniew Piesik, prof. AP
(1948–2004)

Zbigniew Piesik urodził się 4 stycznia 1948 roku w Malińcu koło Szczecinka jako syn biologa, który wszczepił Mu zamiłowanie do biologii. Zmarł 2 sierpnia 2004 w Szczecinie.

W roku 1972 ukończył magisterskie studia zoologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już podczas studiów uczestniczył aktywnie w faunistycznych badaniach naukowych, działając w ramach Koła Naukowego Przyrodników UAM. Latem 1971 roku wziął udział w miesięcznym kursie biologii morza w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów wyższych podjął działalność w charakterze pracownika akademickiego – kolejno na stanowisku asystenta, adiunkta i profesora nadzwyczajnego. Początkowo zatrudniony był w Akademii Rolniczej w Szczecinie (1972–1988), następnie w Uniwersytecie Szczecińskim (1988–1995), zaś ostatnio – w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku (1995–2004).

Profesor Zbigniew Piesik był autorem lub współautorem około 40 publikacji, ponad 30 opracowań nie opublikowanych oraz około 35 komunikatów konferencyjnych i sympozjalnych, prezentowanych podczas krajowych i międzynarodowych spotkań naukowych. Ponad 55% publikacji oraz komunikatów sympozjalnych i konferencyjnych – to pozycje samodzielne, natomiast w gronie współautorów znajdują się także naukowcy zagraniczni, głównie z uczelni niemieckich.

Działalność naukowo-badawcza Profesora Piesika obejmowała stosunkowo szeroki wachlarz zagadnień hydrobiologicznych. Podstawowym obiektem Jego badań naukowych były epizoiczne orzęski żyjące na różnych bezkręgowcach wodnych. Sporo uwagi poświęcał też hydrobiologii technicznej, zajmując się biologicznym oczyszczaniem oraz doczyszczaniem wód powierzchniowych. Zaproponował kilka interesujących metod wspomagających akwakulturę oraz godny uwagi sposób rewitalizacji przybałtyckich jezior estuariowych. Interesował się także bałtycką makrofauną denną oraz wieloma innymi zagadnieniami hydrobiologicznymi.