prof. dr hab. Alina Hłyńczak
(1931-2011)

Pani Profesor Alina Hłyńczak urodziła się 17 lipca 1931 roku. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Łódzkim podjęła pracę na Akademii Medycznej w Łodzi. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego przeniosła się do Szczecina. Pracowała najpierw na Akademii Rolniczej, potem w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a następnie na nowopowstałym Uniwersytecie Szczecińskim. Jeszcze pracując w WSP, Profesor Hłyńczak walczyła o powołanie biologii. Uczestniczyła w opracowywaniu programu nauczania dla tego kierunku, pozostając wciąż jeszcze w strukturach Wydziału Wychowania Fizycznego WSP. Razem z prof. Aleksandrem Rajskim z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego tworzyła podwaliny organizacyjne i koncepcyjne przyszłego wydziału biologicznego. W czerwcu 1981 r. pod Jej przewodnictwem przygotowano pierwszy „Projekt struktury organizacyjnej Uniwersytetu”, a następnie skierowano do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wniosek o powołanie kierunku biologia, ze specjalnością w zakresie biologii ogólnej”. 30 listopada 1984 r. prof. Hłyńczak złożyła do władz WSP deklarację o gotowości przejścia na nowo powołany Uniwersytet Szczeciński. Od momentu jego powstania (1985) aż do przejścia na emeryturę w 2000 roku pracowała w jego strukturach, kierując swoją Katedrą. Zmarła pierwszego lipca 2011 roku.

Naukowo zajmowała się przede wszystkim badaniami przemiany energetycznej, a także mineralnej, oraz struktury błony komórkowej erytrocytów w warunkach fizjologii i patologii. W późniejszym okresie swoje zainteresowania naukowe poszerzyła o badania nad wysiłkiem fizycznym. Jej dorobek obejmuje ponad 130 prac oraz 14 książek i skryptów. Była opiekunem naukowym i recenzentem kilku habilitacji, promotorem czterech prac doktorskich oraz dziesiątek prac magisterskich, członkinią wielu stowarzyszeń i organizacji naukowych, częstokroć pełniąc w nich funkcje kierownicze. Profesor była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980).