prof. dr hab. inż. Gorzysław Poleszczuk
(1946-2018)

Pan Profesor Gorzysław Apoloniusz Poleszczuk, wybitnie uzdolniony fizykochemik i chemik nieorganik, związany w latach 1964-1982 z Zakładem Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemicznego ówczesnej Politechniki Szczecińskiej, później z nowopowstałym Uniwersytetem Szczecińskim będąc w nim twórcą i kierownikiem Katedry Chemii i Ochrony Środowiska Wodnego, dzisiejszego Instytutu Biologii. Rozpoczął pracę na Uniwersytecie Szczecińskim od początku jego istnienia, brał czynny udział w tworzeniu Wydziału oraz Instytutu i tu w roku 2011 otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych. Był cenionym naukowcem i wychowawcą wielu chemików, biologów i biotechnologów. Autor 235 publikacji, w tym 23 z listy filadelfijskiej. Zmarł 27 lutego 2018 roku.