Z przyjemnością informujemy, że Radio Szczecin objęło patronat medialny nad kolekcją „Herbarium Stetinense”.

Herbarium Stetinense to jedyny istniejący system wiedzy o bioróżnorodności Pomorza Zachodniego w odniesieniu do roślin i grzybów oraz zbiory roślin naczyniowych i grzybów z innych części Europy. System obejmuje kolekcję okazów (zielnik SZUB) oraz bazę danych o rozmieszczeniu gatunków (atlas):
http://florafungapomeranica.usz.edu.pl/.

Herbarium Stetinense (zielnik SZUB i baza danych) stanowią unikatową dokumentację studiów nad różnorodnością biologiczną regionu Pomorza Zachodniego prowadzonych od ponad stu lat. Dzięki zbiorom zielnikowym możliwe są prace porównawcze w zakresie taksonomii, analizy w zakresie ochrony przyrody i środowiska, badania stopnia antropopresji na układy biologiczne oraz określanie tempa wymierania gatunków rzadkich, zagrożonych i wskaźnikowych. Ponadto stanowi on miejsce przechowywania materiałów naukowych niezbędnych do analiz taksonomicznych w zakresie kraju i Europy. Jest pierwszym w dziejach Szczecina zielnikiem zarejestrowanym w Index Herbariorum – międzynarodowym indeksie zielników naukowych prowadzonym przez New York Botanical Garden, USA: http://sciweb.nybg.org/science2/IndexHerbariorum.asp

Zielnik Herbarium Stetinese jest jedynym dowodem na obecny i historyczny skład flory i mykobioty Pomorza, źródłem informacji na temat bioróżnorodności Pomorza Zachodniego, źródłem materiału do badań taksonomicznych, morfologicznych, anatomicznych, ekologicznych itp., a także źródłem DNA w systematyce molekularnej. Na wielorakie znaczenie zielników zwraca uwagę Konwencja o Różnorodności Biologicznej (Dz.U.184.1532, 6.XI.2002) i Konwencja o Międzynarodowym Handlu Zagrożonymi Gatunkami Fauny i Flory (12.XII.1989), a także rozporządzenia prawa krajowego i europejskiego dotyczące ochrony zasobów przyrodniczych (Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (92/43/EWG) oraz ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r. poz. 799, z późn. zm.) i ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 142 z późn. zm.).

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 4 tysiące herbariów w 165 krajach, przechowujących ok. 300 milionów okazów zielnikowych. W Polsce, na skutek zniszczeń wojennych i skomplikowanych losów naszego kraju, zielniki są bardzo skromne w porównaniu do zbiorów światowych. A zatem tym bardziej zasługują one na wsparcie i opiekę: podkreślam, że wyłącznie nasz zielnik SZUB zachowuje dane o roślinach i grzybach Pomorza Zachodniego.
Dobrze zabezpieczony i funkcjonujący zielnik nigdy się nie starzeje, a wręcz przeciwnie z wiekiem jest coraz cenniejszy. Jako dziedzictwo narodowe tj. wiedza o bioróżnorodności będzie służył następnym pokoleniom.
W skład Herbarium Stetinense wchodzą kolekcje:
a) Zielnik roślin naczyniowych SZUB. Liczebność: ok. 80 000 okazów.
b) Zielnik porostów SZUB-Lichen. Liczebność: ok. 8 000 okazów.
c) Zielnik grzybów SZUB-F. Liczebność ok. 8 000 okazów.
d) Zbiory niemieckie historyczne (1837-1939). Liczebność: 1 401 alegatów.