prof. dr hab. Marian Ciaciura
(1937-2011)

Profesor Marian Ciaciura urodził się 18 września 1937 roku w Wąsowiczówce. W 1960 roku ukończył studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1968 roku uzyskał tytuł doktora nauk farmaceutycznych. Stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych uzyskał w 1988 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. 24 czerwca 2008 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

W 1960 podjął pracę w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu. W latach 1970-1979 pełnił funkcję kierownika Ogrodu Roślin Leczniczych Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1987 roku podjął pracę na drugim etacie w Uniwersytecie Szczecińskim, od 1 kwietnia 1990 roku pracował już tam w pełnym wymiarze. Jednocześnie podjął się zorganizowania Katedry Taksonomii Roślin i Fitogeografii na Wydziale Biologii i Nauk o Morzu US. Na emeryturę przeszedł 30 września 2007 roku. Zatrudniony na podstawie umowy o pracę pozostał pracownikiem Katedry aż do śmierci. Profesor zmarł nagle 19 lutego 2011 r. we Wrocławiu.

Dorobek prof. Mariana Ciaciury obejmuje ponad 300 opracowań, w tym m.in. 98 prac oryginalnych, 19 monografii, 39 prac popularno-naukowych, 2 podręczniki akademickie, 17 referatów sympozjalnych i 19 komunikatów.

Zainteresowania badawcze profesora koncentrowały się głównie wokół zagadnień chorologii, ochrony gatunkowej roślin, taksonomii i edukacji ekologicznej. Jest współautorem metodyki opracowanej do „Atlasu rozmieszczenia roślin naczyniowych na Śląsku”. Przygotował materiały ze Śląska do „Atlasu Florae Europaeae”. Współuczestniczył w opracowaniu dzieł „Flora Polska” oraz „Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce”. Przygotował rękopis „Bibliografii roślin naczyniowych na Śląsku”. Wydał „Bibliografię roślin naczyniowych Pomorza Zachodniego”. Zajmował się również badaniami ekologiczno-biologicznymi gatunków zagrożonych na Pomorzu. Brał udział w tworzeniu banku genów roślin chronionych i zagrożonych. Współpracował z różnymi ogrodami botanicznymi, gdzie odbył krótkie staże (Wiedeń, Londyn, Oxford, Berlin-Dahlem, Greiswald, Suchumi). Realizował lub uczestniczył w kilku projektach badawczych Instytutu Botanicznego PAN, Instytutu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego.