Na wniosek Polskiego Towarzystwa Botanicznego Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Botaniki.

Z radością informujemy, że z tej okazji w minioną środę 26.10.2022 r. w naszym Instytucie odbyło się wewnętrzne seminarium naukowe zorganizowane przez Dyrekcję Instytutu Biologii US oraz Zarząd Sekcji Taksonomii Roślin Polskiego Towarzystwa Botanicznego. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy, doktoranci i studenci.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo interesujących referatów.

Seminarium otworzył Dyrektor Instytutu Biologii Pan prof. dr hab. inż, Robert Czerniawski. Spotkanie poprowadziła Pani prof. dr hab Agnieszka Popiela, kurator Herbarium Stetinense.

Pierwszy referat wygłosił Pan prof. dr hab. Marcin Nobis z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego:   „W hotspocie bioróżnorodności: magia przyrody Gór Środkowej Azji”

Następne wystąpienie należało do Pana dra Pawła Owsiannego, Dyrektora Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile: „Wodne siedliska przyrodnicze w lasach – ochrona regionalnych centrów różnorodności botanicznej”.

Po przerwie kawowej głos zabrali Pani prof. dr hab. Agnieszka Popiela oraz Pan dr inż. Andrzej Łysko z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego którzy opowiedzieli zebranym o „Herbarium Stetinense w projekcie Herbarium Pomeranicum.

Spotkanie zakończyło się prezentacją posterów wykonanych przez doktorantów oraz studentów zajmujących się tematyką botaniczną.