prof. dr hab. Stanisława Rogalska
(1943-2015)

Pani Profesor Stanisława Rogalska pracę na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczęła w 1996 roku. Wcześniej związana była ze środowiskiem naukowym Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie studiowała, doktoryzowała się, otrzymała stopień doktora habilitowanego i w 1993 roku tytuł profesora.

Pani Profesor wniosła olbrzymi wkład w rozwój i podnoszenie jakości Wydziału Biologii na bazie solidnej tradycji akademickiej. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pani Profesor w 1998 roku Wydział otrzymał prawa do nadawania stopnia doktora nauk biologicznych w dyscyplinie biologia. Pani Profesor zorganizowała od podstaw i kierowała Katedrą Biologii Komórki. Przewodniczyła Wydziałowej Komisji ds. Nauki. Kierowała i współorganizowała studia doktoranckie. Ostatnim dziełem Pani Profesor jest Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii, którego była pomysłodawczynią i kierownikiem.

Głównym zagadnieniem badawczym, którym zajmowała się Pani Profesor Rogalska, były szeroko rozumiane krzyżowania międzygatunkowe roślin zbożowych. Do znaczących osiągnięć Profesor Rogalskiej należy opracowanie nowoczesnych metod analizy cytologiczno-genetycznej mieszańców. Były to w Polsce pionierskie prace cytologiczne. Pani Profesor również przeprowadziła w latach 1992-94 pierwsze próby indukowania haploidów pszenżyta na drodze krzyżowania z kukurydzą i następnie hodowli zarodków na pożywkach. Pani Profesor jest autorką ponad 150 prac oryginalnych, wielu książek i skryptów akademickich (min.: „Biologia komórki w zarysie”; „Podstawy cytogenetyki roślin”; „Chromatyna. Molekularne podstawy epigenetyki”). Za podręcznik Podstawy Cytogenetyki Roślin nagrodzona została nagrodą Ministra Edukacji Narodowej w roku 2000.