prof. dr hab. Zbigniew Drozdowski
(1930-2004)

Profesor Zbigniew Drozdowski urodził się 25 stycznia1930 roku w Sierakowie Wielkopolskim. Studia wyższe ukończył na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza w 1952 roku. Stopnie doktora i doktora habilitowanego nauk przyrodniczych z zakresu antropologii uzyskał na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1960 i 1964. W 1971 roku Rada Państwa nadała Mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, zaś w 1988 roku uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego.

Od 1952 roku pracował w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (byłej WSWF) kolejno na stanowisku starszego asystenta i dalej przeszedł wszystkie stopnie awansu naukowego do profesora zwyczajnego włącznie. Od 1985 roku pracował dodatkowo na Uniwersytecie Szczecińskim Po przejściu na emeryturę pani prof. Zofii Szczotkowej objął kierownictwo Katedry Antropologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych US. Prof. Drozdowski zmarł 21 września 2004 roku w Warszawie.

Dorobek naukowy Profesora Drozdowskiego obejmuje łącznie 350 pozycji. Większość z nich stanowią prace oryginalne, w tym 25 pozycji książkowych o charakterze monograficznym. Profesor Zbigniew Drozdowski koncentrował swoje zainteresowania naukowe w wokół jednego podstawowego zagadnienia wiążącego antropologię z kulturą fizyczną. Tematyka badań realizowanych pod jego kierunkiem koncentrowała się wokół następujących zagadnień:

1/ adaptacja metod antropologicznych i statystycznych dla potrzeb wychowania i sportu,

2/ dynamika rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej dziecka,

3/ wartość biologiczna młodzieży akademickiej,

4/ teoria wyniku sportowego,

5/ zróżnicowanie morfologiczne i motoryczne zespołów zawodników uprawiających różne dyscypliny sportowe,

6/ motoryka i jej pomiar w różnych czynnościach zawodowych,

7/ chronobiologiczne podstawy aktywności ruchowej człowieka,

8/ ewolucja motoryczności człowieka,

9/ genetyczne uwarunkowania motoryczności człowieka,

10/ poszukiwanie nowych kryteriów oceny wieku rozwojowego – badania EMN.